KONFEDERACJA: Ograniczenie transakcji gotówką w Polskim Ładzie!
Rząd PiS dalej ograniczania możliwości transakcji gotówkowych. Od 1 stycznia 2023 będziemy zmuszeni do płacenia gotówkowego jedynie w kwotach nie przekraczających 20 tysięcy złotych. Podobne rozwiązania mają być stosowane w relacjach między przedsiębiorcami. Głos w tej sprawie zabrała Konfederacja. Politycy tej partii krytycznie odnoszą się do pomysłów resortu finansów.
“Po raz kolejny rząd majstruje przy przepisach dot. obrotu gotówką. Rząd będzie ograniczał możliwość stosowania gotówki dla przedsiębiorców, ale i konsumentów! Mam nadzieję, że prezydent zawetuje te przepisy, bo niedawno przyjęliśmy jego projekt pro-gotówkowy.” – powiedział poseł Dobromir Sośnierz, dodając przy tym – “PiS po raz kolejny traci perspektywę życiową, że nie zawsze będą rządzić. Im się wydaje, że tylko oni będą z uchwalanych przez siebie przepisów korzystać. A powinni sięgnąć pamięcią kilka lat w tył i wyobrazić sobie, że takie narzędzia posiada rząd PO-PSL.”
Przed 2022 rokiem w przepisach podatkowych nie istniał limit transakcji gotówkowych w relacji między przedsiębiorcami a konsumentami. Od 1 stycznia 2023 roku kwestia ta ma ulec zmianie. Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu do ustawy o prawach konsumenta dodany został art. 7b, który jasno wskazuje, że konsument ma obowiązek dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza 20 000 zł.
Dla przykładu: Pan Jan prowadzący firmę świadczy usługi remontowo-budowlane na rzecz pani Karoliny (osoby prywatnej). Łączna wartość usługi, na którą została zawarta umowa, wynosi 30 000 zł. W takiej sytuacji pani Karolina ma obowiązek dokonania zapłaty z zastosowaniem rachunku bankowego, ponieważ wartość jednorazowej transakcji przekracza kwotę limitu określoną w ustawie.
“Konfederacja broni gotówki z wielu powodów. Jest to gwarant pewnej niezależności obywateli. Gotówka jest również elementem bezpieczeństwa w przestrzeni wojny cybernetycznej i cyberataków, których celem może być, a nawet już był w Polsce, system bankowy.”